Świadczenie wychowawcze – „500 Plus”, a Mediacje Pozasądowe

Świadczenie wychowawcze – „500 Plus”, a Mediacje Pozasądowe

Z dniem 1 sierpnia 2017 roku ustawodawca znowelizował art. 8 ustawy z dnia  11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, normujący przypadki,  w których tzw. świadczenie „500 +” nie przysługuje. Od tego dnia, aby osoba samotnie wychowująca dziecko mogła na nie otrzymać comiesięczne świadczenie w wysokości 500 zł musi zostać ustalone na rzecz tego dziecka od jego rodzica świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez Sąd.

Droga sądowa jest na ogół drogą najdłuższą w uzyskaniu odpowiedniego tytułu wykonawczego, co wiąże się z późniejszym uzyskaniem świadczenia na dziecko.

By ominąć czasochłonną i często bardzo stresującą procedurę sądową rodzice dziecka mogą wybrać mediacje. Mediacja jest dobrowolną metodą rozstrzygania sporu, która odbywa się poza Sądem. Strony mogą już na pierwszym spotkaniu mediacyjnym dojść do porozumienia i zawrzeć odpowiednią ugodę alimentacyjną, która zostaje następnie złożona do Sądu celem jej zatwierdzenia.

Ugoda alimentacyjna zawarta przed mediatorem i zatwierdzona przez Sąd staje się tytułem wykonawczym, na którego podstawie osoba wychowująca samotnie dziecko uzyskuje możliwość otrzymania świadczenia 500 +.